Wpływ warunków nagrania na wyniki analizy akustycznej

Wnioski końcowe

Autor: dr inż. Marcin Just (DiagNova Technologies)

Do celów profesjonalnych zalecić można używanie pojemnościowego mikrofonu studyjnego z wyższej klasy przedwzmacniaczem dedykowanym. Zapewnia on najmniejszą wrażliwość na sposób przeprowadzenia nagrania, wymaga jednak dobrego, elastycznego zamocowania na statywie i wyeliminowania źródeł zakłóceń niskiej częstotliwości.

Do celów półprofesjonalnych lub z wykluczeniem głosów o niskiej częstotliwości podstawowej zalecić można wyższej klasy wokalny mikrofon dynamiczny. Pamiętać wówczas należy o zwiększeniu odległości między mikrofonem a ustami pacjenta (min. 10 cm), co niestety wpływa na poziom zakłóceń, lub skompensować zmiany charakterystyki mikrofonu na etapie obliczeń numerycznych przy wyznaczaniu parametrów analizy akustycznej. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest użycie dedykowanego przedwzmacniacza mikrofonowego z wejściem symetrycznym, niż potencjalnie nieco lepszej karty muzycznej. Tani mikrofon komputerowy posiada wystarczająco dobre parametry, aby wykorzystać go do analizy głosu. Niestety w połączeniu z przedwzmacniaczem wbudowanej karty charakteryzuje się spadkiem czułości dla wyższych częstotliwości, co znacząco zaniża wartości parametrów akustycznych – zwłaszcza NHR. Jego użycie wymaga skompensowania charakterystyki częstotliwościowej na etapie obliczeń. Dodatkowo jest on niezwykle wrażliwy na dodatkowe dmuchnięcia oraz zakłócenia pochodzące z kabla połączeniowego (wymaga przez to dodatkowego zabezpieczenia gąbką oraz środowiska pozbawionego zakłóceń elektromagnetycznych). Opisane problemy można wyeliminować przez wymianę kabla połączeniowego na lepiej ekranowany lub usunięcie składowych przydźwięku na etapie analizy.

Wydaje się niezbędnym wprowadzenie do przesiewowej analizy akustycznej mechanizmów kompensacji charakterystyk częstotliwościowych sprzętu i usuwania zakłóceń tła – głównie przydźwięku sieciowego.